تبلیغات
نون و القلم ( اولین وبلاگ ادبی دانش آموزی ) - بازتاب اولین جشنواره شعر موسم گل در مطبوعات
دوشنبه 21 فروردین 1385

بازتاب اولین جشنواره شعر موسم گل در مطبوعات

   نوشته شده توسط: رسولی    نوع مطلب :معلم ها ،

بازتاب اولین جشنواره شعر موسم گل در مطبوعات

بازتاب اولین جشنواره شعر موسم گل در مطبوعات

اولین جشنواره شعر دانش‌آموزی، اول اردیبهشت در سطح استان تهران برگزار می‌شود.

همزمان با سالروز بزرگداشت شاعر بزرگ ایران، سعدی، شاعران بزرگ ایران در همایشی به ارزیابی شاعران کوچک ایران خواهند نشست. 

انجمن قلم ایران با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش و با مشارکت دبیرستان فرهنگ به منظور استعدادیابی و تشویق شعرای کوچک که دوران تحصیل را در مقاطع دبیرستان و پیش‌دانشگاهی می‌گذرانند تصمیم گرفتند تا سالروز بزرگداشت سعدی را در کنار این شاعران نوجوان برگزار کنند.

هرچند حوزه این جشنواره فقط محدود به استان تهران است، اما اقدام بسیار ارزشمندی برای حمایت از شاعران نوپا محسوب می‌شود.

در این مراسم شاعرانی چون علیرضا قزوه و ابوالفضل زرویی نصرآباد به اجرای شعرخوانی خواهند پرداخت. تعداد دیگری از شاعران و نویسندگان نیز به عنوان هیأت انتخاب و هیأت داوری در این جشنواره حضور خواهند داشت.

مهدی رسولی دبیر جشنواره اولین شعر دانش‌آموزی در خصوص زمان برگزاری این جشنواره می‌گوید: «ما طی فراخوانی از طریق روزنامه‌ها و آموزش و پرورش تا 23 فروردین برای دانش‌آموزان مهلت گذاشتیم تا آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند تا پس از انتخاب از سوی هیأت انتخاب و انتخاب 40 اثر رسیده به دبیرخانه، در روز جشنواره؛ یعنی اول اردیبهشت ماه از زبان خود شاعران در جشنواره قرائت شود.»

به گفته وی تمام مدارس دولتی و غیرانتفاعی استان تهران در مقطع دبیرستان و پیش‌دانشگاهی مشمول این مسابقه خواهند بود. 2500 واحد مدرسه در استان تهران وجود دارد که این فراخوان به تمامی این 2500 مدرسه در تهران ابلاغ شده است.

جشنواره شعر دانش‌آموزی از ساعت 5 الی 20 در تالار «خانه معلم» واقع در خیابان ولی‌عصر بالاتر از میرداماد برگزار خواهد شد. در ابتدای این مراسم صفار هرندی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حداد عادل، رئیس مجلس شورای اسلامی به سخنرانی خواهند پرداخت، سپس 40 دانش‌آموز برتر می‌توانند به نوبت اشعار منتخب را قرائت کرده تا در معرض گزینش هیأت داوران قرار بگیرد.

رسولی در خصوص کیفیت مسابقه گفت: «پس از انتخاب 40 شعر از میان آثار که با موضوع آزاد و در قالبی آزاد ارسال شده‌اند، هیأت داوران در نهایت در روز جشنواره 15 دانش‌آموز و 14 مدرسه را به عنوان برنده انتخاب خواهد کرد.»

به هرکدام از 14 مدرسه برتر 500 جلد کتاب ادبی و به 15 شاعر ممتاز هرکدام جوایزی به ارزش 70 هزار تومان اهدا خواهد شد. به مدارس و دانش‌آموزان از طرف دبیرخانه نیز لوح تقدیری با امضای وزیر ارشاد و انجمن قلم ایران اهدا خواهد شد.

دانش‌آموزان شاعر می‌توانند ضمن شرکت آزاد در این جشنواره در نمایشگاه کتابی که در محل تالار معلم برگزار می‌شود شرکت کنند و از نزدیک با نویسندگانی چون رضا امیرخانی (دبیر انجمن قلم ایران)، خسرو باباخانی و امیرحسین فردی آشنا شده و از تجارب ایشان بهره جویند.

همشهری 14 فروردین